KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
891,00 TL KDV Dahil

AYT Edebiyat İçin Konuları Detaylıca Okuma

AYT hazırlığında olan öğrenciler, edebiyat çalışmak istediklerinde her şeyden önce okumaları gerektiğini bilmeliler. Dersin konuları hakkında herhangi bir fikriniz yoksa bu noktada not alarak çalışabilmeniz için önce okumanız gerekmektedir.

Herhangi bir konuyu çalışmaya başlamadan önce bir kez baştan sona sadece okumalısınız. Okuma bittikten sonra temelinizi atmış olursunuz.

Edebiyat, içerisinde Farsça, Arapça kelimeler içeren bir alandır. Bu nedenle ilk kez çalıştığınızda yabancılık hissetmeniz doğaldır. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için okunması önerilmektedir. Gözünüz ve kulağınız aşina olduğu takdirde bir sonraki çalışma çok daha verimli olacaktır.

AYT Edebiyat İçin Detaylıca Yazma

Edebiyat dersi, yazma dersidir. Öğrenciler birkaç kez okuduklarında bilgilerin akıllarında kaldığına inanırlar. Aslında durum pek de öyle değildir çünkü çok kolay unutulan bilgilerden oluşan bir alandır.

AYT sürecinde, çalıştığınız her bilginin aklınızda uzun süre kalması önemlidir.  Uzun süren çalışma döneminde, baştaki konuların hatırlanması, sık sık tekrar edilmesi gerekebilmektedir.

Edebiyata çalışırken yazarak çalışmanız, bilgiyi taze tutmanız açısından çok önemlidir. Ne kadar çok yazarsanız elinizin altında o kadar not bulunur. Dolayısıyla aradan zaman geçtikten sonra birçok kitabı karıştırmak yerine yazdıklarınızı okuyabilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla detaylı tekrarlar yapabilirsiniz.

AYT Edebiyat İçin Küçük Notlar Alma

AYT edebiyat için çalışan öğrencilerin, okuma ve yazma konusunda cömert olmaları gerekmektedir. Bu nedenle ne kadar erken çalışırlarsa o kadar başarılı ilerlemeleri mümkündür. Detaylıca yazmak, zaman isteyen bir süreçtir.

Öğrencilerin pek çoğu yazmaya başlar ancak vakitlerinin kalmadığını fark ederek yarısında bırakırlar. Bu durumu yaşamamak için erkenden çalışmaya başlamak önemlidir.

Detaylı çalışma sürecinde yazmanın yanında kısa notların alınması da son derece önemlidir. Küçük kâğıtlara ezberlenmesi gereken her şeyi tek tek yazarak çalışılmalıdır. Bu sayede birkaç haftalık tekrarlar sonucunda istenilen başarı elde edilebilecektir. Çıkarılan notlar devamlı elinizin altında olmalıdır. Sürekli okuyabileceğiniz konumda olduklarında ezberlemek zaman almayacaktır.

AYT Edebiyat İçin Gece Tekrarı

Edebiyat dersi, ezber gerektiren bir derstir. Ezber ise tekrarla doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle konu çalışmak ve yazmak kadar önemli olan bir başka detay tekrardır. Her ders için ayrı tekrar teknikleri bulunmaktadır. Edebiyat için de aynı şekilde özel tekrar tekniklerini kullanmanız gerekmektedir.

Yazdığınız küçük notlar, post-it kâğıtları devamlı gözünüzün önünde olmalıdır. Bunun için odanızın bir duvarına yapıştırabilirsiniz. Gece tekrar etmek bu sayede çok daha kolay olacaktır.

Edebiyatı aklınız dinginken tekrar etmeniz, ezber kazancınızı arttıracaktır. Bu sebeple gece uyumadan hemen önce duvardaki notları okuyup tekrarınızı yapabilirsiniz.

AYT Edebiyat İçin Bilgi Denemeleri

AYT sürecinde, edebiyata sağlıklı şekilde çalışabilmenin altın kurallarından bir diğeri bilgi denemeleridir. Bir nevi hatırlatma turları olan bu denemeler, öğrencinin ezber yapmasını kolaylaştırmaktadır. Bunun için öncelikle edebiyat konularını paylaştırmalısınız. Daha sonra hangi konudan ne ezberlemeniz gerekirse küçük kâğıtlara yazmalısınız. Daha çok yazar, eser eşleştirmeleri için, eserler ve türleri için bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Eserleri küçük kâğıtlara yazıp katlayıp bir kâsenin içine atmalısınız. Sonrasında sırayla çekmeli ve eserin kime ait olduğunu bilmelisiniz. Bilemediklerinizi tekrar kâseye bırakıp bilene kadar turlara devam etmelisiniz. Bu sayede bilgi denemesi yaparak neyi ne kadar öğrendiğinizi test edebilirsiniz.

AYT Edebiyat İçin Deneme Çözme

AYT hazırlığında olan adaylar hangi ders için olursa olsun deneme çözmek zorundadır. Denemeler, sizi sınava hazırlarken aynı zamanda kendinize güvenmenize de yardımcı olur.

Çalışmaya başladıktan bir süre sonra deneme çözmeye de başlamalısınız. İlk denemelerde yanlışlarınızın çok olması son derece doğaldır çünkü eksik olduğunuz konular olacaktır. Sonraki denemelerde durum daha net görünecektir.

Henüz birkaç deneme çözüp daha sonra yapamadığınız düşünüp vazgeçmemelisiniz. Bununla beraber deneme, tüm konular bitince çözülür diye düşünüp son birkaç aya ertelememelisiniz.  Özellikle edebiyat gibi ezber gerektiren dersler için ilk aydan itibaren deneme çözmeye başlamalısınız.

Denemelerde çıkan her soru, size bilgi kazandıracaktır. Ayrıca öğrendiklerinizin pekişmesi, bilmediklerinizin net şekilde aklınıza yerleşebilmesi açısından edebiyat alanından deneme çözmek önemlidir.

AYT Edebiyat İçin Kitap Okuma

Edebiyat için sınava hazırlanan öğrenciler konularına çalışıp, testlerini çözmeliler. Bu duruma ilave olarak çalışmadan verim alabilmek için kitap da okumak gerekmektedir.

Ne kadar çok kitap okursanız o kadar verim elde edersiniz. Bilhassa sınavda çözülmesi gereken soruları anlama, yorumlama, paragrafları seri şekilde çözebilme gibi durumlarda kitap okumak etkili olmaktadır.

Her gün en az 25-30 sayfa kitap okuyan öğrenciler, AYT gibi zamanla yarışılan sınavlarda sıkıntı yaşamazlar. Kitap okumak, ciddi manada hız kazandıran bir çalışmadır.

Birçok öğrenci kitap okumak yerine test çözmeyi tercih etmektedir ancak edebiyattan başarı elde etmek için düzenli kitap okumak son derece önemlidir. Kitapla beraber istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.