KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
99,00 TL KDV Dahil

Bu dönemin başında bazı siyasal olaylar yaşanmıştır;
* Bulgaristan’ın bağımsızlık kazanmış.
* Giritli Rumlar Yunanistan’a bağlanmış.
* Avusturya’nın Bosna – Hersek’i ilhak etmiştir. (İlhak: Bir devletin başka bir devletin toprağını koparıp kendisine katmasıdır)

* Almanya ve İtalya bağımsızlıklarını çok geç kazandılar ve hemen sömürge arayışına girdiler. Hatta Almanya’dan korkan İngiltere politikasını değiştirmiş, Osmanlının topraklarını korumaktan vazgeçmiş, Rusya ile paylaşma yoluna gitmiştir. Çünkü İngiltere, Almanya’nın dışında bir de güçlü bir Rusya ile düşman olmak istemiyordu.

Trablusgarp Savaşı
* İtalya sömürge bulabilmek için gözüne kestirdiği ilk yer Osmanlı toprağı olan Trablusgarp (Şimdiki Libya).

Neden? (Trablusgarp: O kadar sömürülecek çok ülke varken neden ben .s.S)
* Coğrafi konumunun uygun olması. (İtalya’nın hemen karşısında)
* Trablusgarp’ın Osmanlı’nın merkezine bir hayli uzak olması. (İşgal durumunda Osmanlı ordusunun çok uzun bir yok alması gerekli)
* O dönemde Fas, Tunus ve Cezayir’de Fransa, Mısırda İngiltere sömürgesiydi. (İtalya benimde bir sömürgem olsa diyor, baba bana niye sömürge almıyorsunuz diyor :))
* Bu güçlü devletler bizim aramıza güçlü bir Almanya geleceğine, zayıf bir İtalya gelsin deyip karşı çıkmayıp hatta seviniyorlar.
* Osmanlı ordusu karadan gelemez. Çünkü Mısır İngiltere’nin elinde. İngiltere İtalyayı destekliyor. Osmanlı donanması da yok. Hiçbir yerden ordu Trablusgarp’a ulaşamaz.!

Gelişmeler
* Bu gibi faktörler İtalya’yı cesaretlendirmiştir.
* İtalya Avrupa’nın desteği ile Trablusgarp’a saldırır.
* Trablusgarp Savaşı bir gayrinizami savaştır. Çünkü orduyla yapılmamıştır. Düzenli orduyla yapılan savaşlara nizami savaş halkın manevi ve maddi değerleriyle desteklediği savaş ise topyekün savaştır.

Savaşın asıl nedeni nedir?
* İtalya’nın Trablusgarp’ı sömürgesi yapmak istemesi, ve Batı’nın da iyi oldu çokta güzel oldu tamam mı? demesidir