KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

Bir önceki dersimizde de bahsedildiği gibi, italyanca’da tanım edatları ikiye ayrılmaktadır. Bu dersimizin konusu olan Belirli Tanım Edatları adından da anlaşılabileceği gibi söz konusu nesnenin tam olarak hangisi olduğunu tanımlayan, bizi belirli bir nesneye yönlendiren tanım edatlarıdır.

Bu tip tanım edatları Türkçe’de kullanılmamaktadır. Articolo determinativo (belirli tanım edatı), ingilizce’de “the” olarak  karşılık bulur. Belirli ve belirsiz tanım edatları arasındaki fark özetle “an apple” ve “the apple” arasındaki fark ile anlatılabilir. ilk örnekte herhangi bir elmadan bahsedilirken ikinci örnekte belirli bir elmadan, örneğin masanın üzerinde duran bir elmadan, “O” elmadan, bahsedilmektedir.

Articoli (tanım edatları) kavramı italyanca’da ingilizce’de olduğundan biraz daha karmaşıktır.Tanım edatları önlerine geldikleri nesnelerin cinsiyetlerine, tekil/çoğul olma durumlarına, başladıkları harfe göre değişiklik gösterirler.

Konu ile ilgili tabloyu aşağıda bulabilirsiniz:

  Tekil Çoğul
Erkek Karakterli il i
lo (l’) gli
Dişi Karakterli la (l’) le

 

Konu ile ilgili detaylara, hangi durumlarda hangi articolo kullanılacağına ve sıra dışı durumlara ilerleyen derslerimizde “erkek karakterli belirli tanım edatları” ve “dişi karakterli belirli tanım edatları” başlıklı derslerimiz aracılığı ile değineceğiz.