KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

Fiiller dersinde anlatıldığı gibi, italyanca zaman, fillerin çekimlenmesiyle belirtilir. Fiiller üç farklı mastar halinde bulunurlar. Bunlar -are, -ere ve -ire ‘dir. Özellikle -are ile biten fiiller çoğunlukla fiil çekim kurallarına uyum sağlıyor olsa da istisnalar mevcuttur ve unutmayın fiil çekimleri pratik yapmadan öğrenilmez.

işleri biraz daha basitleştirmek için italyanca geniş zaman fiil çekim kuralını en başta vermek uygun olur diye düşünüyoruz. Esasen Türkçe’deki yapıya çok benzediğinden biraz dikkatinizi vermeniz durumunda rahatlıkla kavrayabileceğinize inanıyoruz. Tavsiyemiz, kendinizi ingilizce’nin tuzağından kurtarıp Türkçe düşünmeye yönlendirmeniz.

Gelelim tablomuza.. Mastar tipine göre kurallı fiil çekimi aşağıdaki tabloya göre yapılır;

Özne-are-ere-ere
io -o -o -o
tu -i -i -i
lui, lei, Lei -a -e -e
noi -iamo -iamo -iamo
voi -ate -ete -ite
loro -ano -ono -ono

 

Konuya çok yabancı olanlar, çok yeni başlayanlarımızın aklına kuraldan önce başka birşey takılmış olabilir.. “iyi tamam güzel hoş ama kimdir bu özneler?”

io Ben
tu Sen
lui, lei, Lei O (m), O (f), O (formal)
noi Biz
voi Siz
loro Onlar

 

Küçük bir bilgilendirmenin ardından artık konumuza geri dönebiliriz.. Peki bu tablo ne işimize yarayacak? Fiil çekimlerini anlamamıza nasıl yardımcı olacak? Konuyu örneklerle ilerletmekte fayda var..

Parlare : Konuşmak

Aynen Türkçe’de yapmış olduğumuz gibi italyanca’da da fiilin mastar kısmını atıyoruz.

io Parl-o Konuş-urum
tu Parl-i Konuş-ursun
lui, lei, Lei Parl-a Konuş-ur
noi Parl-iamo Konuş-uruz
voi Parl-ate Konuş-ursunuz
loro Parl-ano Konuş-urlar

 

Gördüğünüz gibi, tek yapmanız gereken fiil çekim tablosundaki kuralları fiilinizin mastar tipine göre uygulamak..Türkçe’den hiçbir farkı yok..

Aynı şekilde kuralımızı -ere ile biten bir fiil için de uygulayalım;

Vedere : Görmek 

io Ved-o Gör-ürüm
tu Ved-i Gör-ürsün
lui, lei, Lei Ved-e Gör-ür
noi Ved-iamo Gör-ürüz
voi Ved-ete Gör-ürsünüz
loro Ved-ono Gör-ürler

 

Farkettiğiniz üzere yeşil ile gösterilen kısımlar bir önceki kurala göre değişiklik gösteren yerler.. -ere veya -ire ile biten bir fiil ile karşılaştığınızda dikkat etmeniz gereken üç “kişi” mevcut. “O”, “siz” ve “onlar”. Özetle ilk kuralı ezberleyip sonraki iki mastar tipi için de dikkat etmeniz gereken kişileri hatırladığınızda “işte bukadar!” artık geniş zamanda fiil çekimlerinin uzmanı sayılırsınız 

Yine de son fiil tipimizi de çalışalım;

Dormire : Uyumak

io Dorm-o Uyu-rum
tu Dorm-i Uyu-rsun
lui, lei, Lei Dorm-e Uyu-r
noi Dorm-iamo Uyu-ruz
voi Dorm-ite Uyu-rsunuz
loro Dorm-ono Uyu-rlar

 

Farkettiğiniz gibi -ire ile biten fiiller -ere ile biten fiillerle neredeyse birebir aynı özellik gösterir. Tek istisna mavi ile gösterilen “siz” kısmındadır. Notlarınız arasında mutlaka bulundurun!

Gördüğünüz gibi kurala uyum gösteren fiillerimizin çekimleri oldukça basit ancak tekrar etmezseniz yanlış yapmaktan kaçamazsınız.

Şimdi ödev zamanı!

Ascoltare, amare, scrivere, prendere, sentire

Bu fiilleri çekimleyin. Benzer şekilde düzenli fiiller bulup bu sayfada yorum olarak paylaşın. Daha çok fiil ile daha çok pratik imkanı yakalayın…