KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

Selamlaşma, bir kişi ile karşılaştığınızda veya ondan ayrılırken söylemiş olduğunuz söz veya yapmış olduğunuz, sempati ve saygı içerebilen bir sevgi jestidir ve genellikle resmi bir nitelik taşır. Jest ise, hepimizin bildiği gibi, herhangi bir şeyi açıklamak için genellikle el, kol ve baş ile yapılan içgüdüsel veya iradeli harekete denir. Birine selam vermekle ona karşı bir düşmanlık beslemediğinizi, kin duymadığınızı veya hor görmediğinizi göstermiş olursunuz.

İtalyanlar nasıl selamlaşırlar?
İtalyanca merhaba demek, İtalyanca selam demek, İtalyanca’da selamlaşmak çeşitli şekillerde yapılabilir. Gün içinde az ya da çok resmiyet içeren, çok çeşitli selamlamalarla karşılaşırız. Şimdi gelin selamlaşmada kullanılan İtalyanca sözcükler üzerinden tek tek geçelim.

İtalyanca merhaba ne demek? İtalyanca merhaba nasıl denir?

Ciao!
Merhaba!
İsmiyle hitap ettiğiniz bir ya da birden çok kişiyle karşılaştığınızda ya da o kişiye ya da kişilere veda ederken kullanılır. İtalyanlar, aynı biz Türkler gibi, nezaket gereği önce sizli bizli konuşurlar; daha sonra kişilerin arasında samimiyet oluştuğunda “darsi del tu” vakti gelmiştir, yani artık birbirlerine isimleriyle hitap edebilirler. Ciao sözcüğü arkadaşçadır; kısalığı, kesinliği, kolay bir telaffuzunun olması nedeni ile harika bir sözcüktür. Uluslararası bilinen ve çok sık kullanılan bir sözcük haline gelmiştir. Venedik dilindeki eski schiavo (schiao) yani köle sözcüğünden gelir; kısaca ifade etmek gerekirse ciao demekle schiavo demiş olduğumuzu düşünürsek (schiavo suo senin kölenim), karşımızdaki kişiyi “Senin kölenim” anlamındaki bir ifadeyle selamlamış oluruz. Tabii ki endişelenmeye gerek yok, sözcük günümüzde bu anlamını yitirmiştir.

Merhaba italyanca dilinde bu şekilde açıklanabilir.

İtalyanca merhaba nasılsın nasıl denir diye soracak olursanız da cevabım

  • Ciao! Come stai? Merhaba! Nasılsın? (Samimi bir tanıdığınıza veya arkadaşınıza)
  • Salve! Come sta? Merhaba! Nasılsınız? (Samimi olmadığınız bir kişiye)

şeklindedir.