KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

Bu dersimizde İtalyanca’nın olmazsa olmazlarından olan tanım edatları (articoli) konusuna giriş yapacağız. Türkçe’de bulunmayan bu kavram İngilizce’deki “the” ve “a/an” kavramlarıyla benzerlik gösterir.

Tanım edatları kendi aralarında; belirli tanım edatları (articolo determinativo) ve belirsiz tanım edatları (articolo indeterminativo) olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Belirsiz tanım edatları genellikle kesinliği belirsiz isimlerin önüne gelirken (İngilizce’deki “a/an” gibi), belirli tanım edatları adından da anlaşılacağı gibi belirli olan özellikle bahsettiğimiz isimlerin önüne gelirler (“the” gibi).

Yani herhangi bir sandalyeden bahsediyorken “una sedia” diyorken, kastettiğimiz sandalyenin özel bir sandalye olması durumunda “la sedia” şeklinde ifade ediyoruz.

İtalyanca’da tanım edatları önemli yer kaplamakta ve isimlerin cinsiyetlerine göre (femminile / maschile) şekil değiştirmektedirler.

Konu ile ilgili temel giriş bilgisini vererek konunun önemini vurguladığımıza göre artık bir sonraki dersimize geçmeye hazırız demektir. Sıradaki konu için lütfen aşağıdaki okları veya konu içerisindeki konu başlığı linklerini takip ediniz.