KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

Japonca'da Dilbilgisi

JAPONCA DİLBİLGİSİ

Bir kere Japonca Türkçe’ye acayip benziyor. Yüklem cümlenin sonunda yer alır. Ayrıca özneyi söylemek zorunda değiliz. Mesela Türkçe’de su içiyorum deriz ya özneyi (ben) söylemeden, işte aynı durum Japonca’da da mevcut. Onlarda mizu wo nondeimasu diyorlar. Watashi(ben) demeden cümleyi kuruyorlar. Ayrıca cümlenin diğer öğelerinde belli bir sıralama yok . Dolaylı tümleç önce, nesne sonra, bilmem ne falan yok . İster dün akşam su içtim dersiniz. İsterseniz de suyu dün akşam içtim.

Ayrıca Japonca’da yüklem dışında bir öğe var ise mutlaka cümlenin konusunu belirten wa ya da ga edatları yer almalıdır. Bu 2 edata daha sonra ayrıntılı bir şekilde değineceğim. Bu edatlar olmadan kesinlikle bir cümle eksiktir ve cümle yanlıştır. Bir japon cümlesi bu edatlar olmadan düşünülemez. Bunların dışında Japonca’da isimlerin tekilliği, çoğulluğu yoktur ve eylem ve adlara kişi eki gelmez.

Örnek vermek gerekirse: Türkçe’de yaparım, yaparsın, yapar gibi fiiller var ve kimin yaptığını belirtiyor. Mesela yukarıda mizu wo nondeimasu dedim. İçiyorlar, içiyor, içiyorsun vs hepsini karşılar bu cümle. Yani ben için ayrı fiil, sen için ayrı fiil yok. Herkes için tek fiil kullanılır bunlar cansızlar ve nesneler için de geçerlidir.