KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
99,00 TL KDV Dahil

KPSS Türkçe’de Düşünceyi Geliştirme Yolları Konusu

Sitemizin bu bölümünde KPSS Türkçe Düşünceyi Geliştirme Yolları konusunu anlatacağız. KPSS Türkçe Eğitim Setini sahip olarak, uzman kadromuz ile hazırlanan KPSS Türkçe Eğitim Setimde konu anlatımı, bütün konuya ait soru çözümlerini, çıkmış soru çözümleri, çıkabilecek sorularını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Düşünceyi geliştirme yolları kpss Türkçe konu anlatımı içindedir. Kpss Türkçe soruları ve kpss deneme sınavlarında da karşımıza çıkan düşünceyi geliştirme yolları paragrafta anlam konusu dahilindedir. Bir önceki konuda Anlatım Biçimleri konusunu işlemiştik. Bu bölümde de düşünceyi geliştirme yolları konusunu inceleyeceğiz.

Kpss Türkçe dersine ait düşünceyi geliştirme yolları 6 başlık halinde işlenmektedir. Düşünceyi geliştirme yolları, tanımlama, karşılaştırma, örnekleme, tanık gösterme, benzetme ve sayısal verilerden yararlanma olarak 6’ya ayrılmaktadır.

1) Tanımlama: Bir kavramın, varlığın ayırt edici özellikleriyle ortaya konmasıdır.Yani bir kavramın ne demek olduğunu söyleyen yöntemdir.

Kpss sorularında tanımlama olup olmadığını anlamak için ”Nedir?” ya da ”Ne demektir?” sorularını sorabiliriz.

Varsayım, olmamış bir şeyi olmuş farz etmektir.

2) Karşılaştırma: Ortak ya da farklı yönleriyle, aynı kavramı ya da farklı kavramları kendi içinde karşılaştırmaktır.

”Gibi, -de bağlacı, ise, kadar, daha, en, -e göre, -ki, oysa” gibi sözler karşılaştırma paragraflarında yer almaktadır.

En güzel yıllarıydı bunlar.

Daha iyiyim.

3) Örnekleme: Bir düşünceyi ifade edebilmek için çeşitli kavramlara, olay ya da isimlere yer verip düşünceyi somutlaştırmaktır. Genellikle düşünce paragrafında bulunan örnekleme, ele alınan bir düşünceyi desteklemek ve açıklamak için örnekler vermektir.

Örneklemede, ”örneğin” sözcüğünü ya da anlamını buluruz.

Bağışıklık sistemi zayıf olunca birçok hastalıkla mücadele ederiz: grip, ülser, tifo, nezle…

4) Tanık Gösterme: Kpss genel yetenek Türkçe dersinde düşünceyi geliştirme yolları konusunda yer alan tanık gösterme, ileri sürülen bir düşünceyi inandırıcı kılmak için, ünlü bir kişiden söz ederek, o kişinin sözünü aktarmaktır. Tanık göstermenin diğer adı da alıntı yapmadır.

İleri sürülen düşüncenin inandırıcı olması, ünlü kişi ve kişi sözü tanık gösterme için olması gerekenlerdir.

Sanat topluma yönelik olmalı. Namık Kemal’in tiyatronun eğlendirirken eğittiğini söylemesi, toplumculuğunun bir göstergesidir.

5) Benzetme: Bir kavramın ortak nitelik nedeniyle başka bir kavrama benzetilmesidir. Mutlaka benzeyen ve benzetilen vardır.

”Gibi, sanki, adeta, tıpkı” sözcükleri benzetmede yer alır.

Kayık çocuk gibidir.

6) Sayısal Verilerden Yararlanma: Düşünceyi geliştirme yolları içindeki son başlık olan sayısal verilerden yararlanma, konuyla ilgili yapılan istatistiklerin rakamsal sonuçlarından yararlanmaktır.

Lise son sınıf öğrencilerinin %90’ı üniversiteyi İstanbul’da okumak istiyor.