KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
99,00 TL KDV Dahil

KPSS Türkçe’de Paragrafta Anlatım Özellikleri Konusu

Sitemizin bu bölümünde KPSS Türkçe Paragrafta Anlatım Özellikleri konusunu anlatacağız. KPSS Türkçe Eğitim Setini sahip olarak, uzman kadromuz ile hazırlanan KPSS Türkçe Eğitim Setimde konu anlatımı, bütün konuya ait soru çözümlerini, çıkmış soru çözümleri, çıkabilecek sorularını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Paragrafta anlatım özellikleri kpss Türkçe paragrafta anlam konusu dahilindedir. Önceki konularda Paragrafta anlam konusuna dahil olan anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yolları konularına değinmiştik. Bu konuda da paragrafta anlatım özellikleri başlığını anlatacağız. Paragrafta anlatım özellikleri, cümlede anlatım özellikleriyle benzerlik göstermektedir. Cümlede anlatım özellikleri cümle içinde anlatımı ifade ederken, paragrafta anlatım özellikleri paragrafın geneline yayılmış olan anlatım özellikleridir.

Paragrafta anlatım özellikleri kpss sorularına bakılarak 13 başlık halinde anlatılacaktır. Bunlar Açıklık, duruluk, yalınlık, akıcılık, özgünlük, yoğunluk, özlülük, doğallık, inandırıcılık, kalıcılık, etkileyicilik, tutarlılık ve evrenselliktir.

1) Açıklık: Duygu ve düşüncelerin hiçbir tartışmaya meydan vermeyecek biçimde tek bir yargının kolay bir şekilde belirtilmesidir.

Yazarın anlattığı şey herkes tarafından doğru bir şekilde anlaşılmalıdır.

2) Duruluk: Kpss Türkçe paragraf sorularında sıkça karşılaştığımız duruluk, anlatımın her türlü çöplükten arınmış olmasıdır. Yani gereksiz hiçbir kelimeye yer verilmemesidir. Fazladan sözcük kullanılmamasıdır.

3) Yalınlık: Yazarın anlatımının her türlü sanatsal süsten, yapmacık veya özentiden uzak olmasıdır.

4) Akıcılık (Sürükleyicilik): Yazının kolay okunabilmesi ve rahatsız eden kelimelerin kullanılmamasını ifade eder. Düşünceler kolay anlaşılabilir bir biçimde sıralanabilmelidir. Ses sanatları akıcılığın vazgeçilmeyen unsurlarından biridir.

Akıcılık varsa okunulan yazıdan zevk alınır.

Anlatımda kullanılan yabancı sözcükler akıcılığı bozar.

5) Özgünlük: Yazının benzerlerinden farklı olması ve yalnızca kendine özgü nitelikler taşımasını ifade eder.

6) Yoğunluk: Yazının düşünsel ve duygusal yönden zenginliğini ortaya koyar. Yoğunluk bir bakıma anlam derinliğidir.

7) Özlülük: Az sözle çok şey anlatılmasını ifade eder.

Atasözleri ve deyimler özlülüğe sahiptir.

8) Doğallık: Bir şeyin olduğu gibi anlatılmasıdır. Anlatılmak istenenler yapmacıklıktan uzak içten geldiği gibi anlatılır.

Kpss genel yetenek Türkçe paragraf sorularında doğallık varsa, o anlatıma yazar kendine bir şey katmamış demektir. Olay olduğu gibi anlatılmıştır.

9) İnandırıcılık: Yazarın, anlattığı şeye karşısındakini inandırmasıdır. Yazının akla yatkın ve gerçeğe uygun olmasını belirtmektedir.

10) Kalıcılık: Eserin yazıldığı çağı aşması durumudur. Gelecekte de değerini yitirmemesidir.

11) Etkileyicilik: Yazarın, okuyucu üzerinde olumlu bir etki bırakmasıdır. Bir diğer deyişle yazılanları okurların beğenmesidir.

12) Evrensellik: Yazıda, insanların ortak duygu ve düşüncelerini yansıtabilen, tüm dünyaya seslenebilen anlatımı ifade eder.

13) Tutarlılık: Yazıda düşünsel ve duygusal çelişkilerin arınık olmasıdır.

Tutarlılık varsa yazarın konudan ayrılmaması gerekir.