KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

SMMM Yeterlilik Temel Mali Tablolar Analizi - Temel Mali Tablolar Konuları

Sitemizin bu bölümünde SMMM Yeterlilik Temel Mali Tablolar Analizi - SMMM Temel Mali Tablolar konularını anlatacağız. SMMM Yeterlilik Temel Mali Tablolar Analizi Eğitim Setini sahip olarak, uzman kadromuz ile hazırlanan SMMM Yeterlilik Temel Mali Tablolar Analizi Eğitim Setimde konu anlatımı, bütün konuya ait soru çözümlerini, çıkmış soru çözümleri, çıkabilecek sorularını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Temel Mali Tablolar

  İnsanlar yaratılışları gereği toplum halinde yaşamak zorundadırlar. Bunun bir sonucu olarak da çeşitli mal veya hizmetlere gereksinim duyarlar. İşte insanların ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri üreten veya pazarlayan ekonomik birime İŞLETME adı verilir.

 İşletmenin bir dönemde gelirleri yani hasılatları olduğu gibi giderleri de bulunmaktadır. İşletmenin gelir ve giderleri ile sahip olduğu varlık ve kaynaklardaki değişimleri takip etme muhasebenin sorumluluk alanına girmektedir.

 Muhasebe, ilgili kişi ya da kuruluşlara işletmenin durumu hakkında temel mali tablolar yardımıyla bilgi sunar. Bu mali tablolar BİLANÇO ve GELİR TABLOSUDUR. Bu iki tablo, işletmenin farklı özelliklerini gösterir.

 Bilanço işletmenin bir tarihte sahip olduğu varlıkları(kasadaki para, bankadaki mevduat,bilgisayar, masa gibi demirbaşları) ile borçlarını(senet vs) gösterir. Aynı zamanda işletme sahiplerinin işletme varlıkları üzerinde ne kadar hakkı olduğunu gösterir.