KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
329,00 TL KDV Dahil

Türkiye'de Japonca Eğitimi
 

Türkiye'de Japonca eğitimi, 1976'da Türk-Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi tarafından açılan Japonca kursları ile başlamıştır. Ankara'daki ilk Japonca dil kursu ise, Japonya Büyükelçiliği ve Türk-Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği'nin işbirliği ile 1983'de açılmıştır.

1986'da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün (http://japonoloji.humanity.ankara.edu.tr) kurulmasıyla, Japonca eğitimi üniversite düzeyinde gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Ekim 1988'de Boğaziçi Üniversitesi (www.boun.edu.tr) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde seçmeli dersler arasına Japonca ilave edilmiş ve ayrıca halka açık Japonca kursu açılmıştır.

Mart 1990'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (www.metu.edu.tr) Japonca seçmeli ders olarak konulmuştur. Eylül 1993'de Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (www.comu.edu.tr) Eğitim Fakültesi'nde Japon Dili Eğitimi Bölümü; Ekim 1994'de ise Erciyes Üniversitesi'nde (www.erciyes.edu.tr) Japon Dili ve Japon Edebiyatı tesis edilmiştir.

Daha sonra, Bilkent (www.bilkent.edu.tr) (1994), Bilgi (www.bilgi.edu.tr) (1996), Başkent (www.baskent.edu.tr) (1997), İstanbul Teknik (www.itu.edu.tr) (1998), Ege (www.ege.edu.tr) (2000) ve Galatasaray (www.gsu.edu.tr) (2002) Üniversitelerinde seçmeli Japonca dersleri konulmuştur.

Tüm bu gelişmeler, Türkiye'de Japonca eğitimine olan talebin yıllar içerisinde arttığının bir göstergesidir. 2000 yılında, Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde (www.tjv.org.tr), dileyen herkesin katılabileceği Japonca kursları, başlatılmıştır. Halen Japonya Tanıtma Vakfı'nın (The Japan Foundation) (www.jpf.go.jp) mali destek sağladığı bir Japonca eğitmeni bu kurslarda ders vermektedir.

Zamanın Başbakanı Sayın Süleyman DEMİREL'in 1992 yılında gerçekleştirdiği Japonya ziyaretinin ardından, lise düzeyinde Japon dili eğitimi başlatılmış ve aynı yılın sonbaharında devlet okulları olan Ankara Radyo Televizyon Anadolu Teknik Lisesi ve İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Ticaret Lisesi'nde bazı dersler Japonca verilmeye başlanmıştır.