KARGO BEDAVA
4.8 (214 yorum)
2.000,00 TL KDV Dahil

TYT Din Kültürü İçin Ayet, Hadis Çalışma

ÖSYM, yaptığı sınavlarda din kültürü için ayet, hadis ağırlıklı sorular bulundurmaktadır. Bunun için sınava hazırlık sürecinde öğrenebildiğiniz kadar hadis öğrenmeniz, ayetlere göz gezdirmeniz gerekmektedir. Özellikle herhangi bir hadisi verip ne anlatılmak istendiği üzerine birçok soru tarzı bulunmaktadır.

Din kültürü yalnızca birkaç konudan oluşan bir ders değildir. Asırlar öncesinden yaşanmış hadiseler üzerinden kaliteli hadis soruları da sorulabilmektedir. Bu nedenle her gün 1 hadis ezberleseniz dahi sınava kadar birçok hadis ezberiniz olur. Dolayısıyla hadis temelli soruları rahatlıkla çözebilirsiniz.

Aynı durum ayetler için de geçerlidir. Ayetlerin tefsiri üzerine karşınıza çıkabilecek sorulara karşın temel ayetlere göz gezdirilmesi önerilmektedir.

TYT Din Kültürü İçin Temel Duaları Çalışma

TYT hazırlığında din kültürüne çalışmak için yalnızca kavram ve konular yeterli değildir. Aynı zamanda Ayet’el Kürsi, Fatiha gibi temel sureleri, duaları da bilmek germektedir. Bunun nedeni pek çok ayet sorusunun bu dualar üzerine sorulmasıdır.

Özellikle ayet soruları, bilenen temel surelerden sorulmaktadır. Bu sebeple birkaç temel sureyi bilmek, ezberlemek size doğrudan artı puan kazandıracaktır.

TYT Din Kültürü İçin Konu Çalışma

TYT sınav sürecinde, din kültürünü oluşturan birkaç ünite bulunmaktadır. Sınav müfredatının içerisinde yer alan bu üniteler çoğunlukla insan ve toplumla ilişkilidir. Siz de buna dayanarak din kültürü içerisinde yer alan tüm ünitelerin konularını çalışmalısınız.

Konulara çalışırken her konu için ayrı ayrı not kâğıtları tutmalısınız. Bu sayede çalıştıklarınızı sayfalarca anlatmanıza gerek kalmadan rahatlıkla birkaç yaprakta bir araya getirebilirsiniz.

Din kültürü çalışmak istediğinizde, not alırken başlık başlık ilerlemeye, önemli olan kavramların altını çizmeye önem vermelisiniz. Renkli kalem kullanarak vurgulamalı, kelimeleri kalıcı kılmalısınız.

TYT Din Kültürü İçin Tekrarla Çalışma

Din kültürü dersini uzun süreli kalıcı kılmanın tek yolu tekrar yapmaktır. Öğrenilmesi gereken pek çok ezber detayı olduğu için kelimeleri okumak veyahut bir kez yazıp bir kenara bırakmak yeterli değildir. Bu nedenle önce okumalı daha sonra yazmalı son olarak da aylık tekrarlarınızı yapmalısınız.

Her ay düzenli olarak tüm notlarınızı gözden geçirirseniz hiçbir konuda eksiğiniz kalmaz. Bunun yerine tekrarlı çalışmayıp bir kez yazıp bırakmanız halinde her şeyi aklınızdan silebilirsiniz.

Kavram ağırlıklı bir ders olan din kültürü, sınav sürecinde kendi çıkardığınız notlardan tekrar edilmelidir. Tekrar günlerinin amacı en pratik gözden geçirmeyi sağlamaktır. Bunun için yeniden kitap açıp saatlerce okumak yerine kendi özetlerinizden hızlı şekilde tekrar etmeniz çok daha sağlıklı olur.

TYT Din Kültürü İçin Soru Çözme

TYT sürecinde her dersi olduğu gibi din kültürünü de hak ettiği gibi çalışmalısınız. Doğru çalışma tekniği kullanıldığında din kültürü de full net kazandıracaktır.

Birçok açıdan basit bir ders olsa da ihmal edildiğinde zor sorularla karşılaşılması muhtemeldir. Bu nedenle hafife almadan gereken ciddiyetle çalışılması önerilmektedir.

TYT sürecinde din kültürüne çalışabilmenin bir başka yöntemi soru çözmektir. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar faydasını görürsünüz. Dolayısıyla konularınızı bitirdikten sonra test çözümüne odaklanmanız önemlidir.

Birçok öğrenci din kültürüne çalışırken yalnızca okuyup geçmeyi tercih eder. Aksine ne kadar çok soru çözülürse sorular o kadar istenildiği gibi doğru cevaba ulaşacaktır. Tüm konuları kalıcı kılabilmenin altın anahtarı soru çözmektir.

TYT Din Kültürü İçin Bilinmeyen Soruların Sorulması

Din kültürü testi çözen her 3 öğrenciden 2’si, boş ve yanlışları es geçerek diğer teste odaklanmaktadır. Bu durum, yanlışlardan verim alınmamasına neden olacak doğru sayısını azaltacaktır.

Her testte olan yanlışları bir araya getirip daha sonra toplu şekilde tekrar tekrar gözden geçirmek gerekmektedir. Özellikle bilinmeyen, boş bırakılan sorular asla ihmal edilmemelidir.

Çözdüğünüz her sorunun sınavda karşınıza çıkma ihtimali vardır. Boş bıraktığınız veyahut doğrusunu öğrenmediğiniz yanlış sorularınız bu açıdan oldukça risklidir.

Her sorunun doğru cevabını öğrenmeli, aklınıza yerleştirmelisiniz. Ayrıca çözemediğiniz, anlamadığınız soruları öğretmenlerinize, bilen arkadaşlarınıza danışmalısınız. Kendiniz öğrenemediğinizde bilen birinden yardım almak, soruları aklınıza daha kalıcı şekilde kazıyacaktır. Bu sayede net sayınızı arttırabilirsiniz.