Öncelikle çalışmalara başlamadan önce hedeflerinizi belirlemelisiniz. Ben bu üniversiteyi kazanacağım veya bu bölümü kazanacağım diye kendinizi şartlandırmalısınız. İnternet'ten Üniversite taban puanları  listesine bakarak üniversitelerin puanlarını öğrenebilir ve çalışmalarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Hedef belirlemenin pek çok faydası vardır, motivasyonunuzu kaybettiğinizde hedefinizi ve geleceğinizi düşünerek moralinizi yüksek tutabilirsiniz.

Çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka ders çalışma programı hazırlamalısınız. Fakat bu öyle İnternet bulunan herkesin kullandığı çalışma programı olmasın, sadece size özel olacak şekilde hazırlamalısınız. Bunu evde kendiniz yapabilir veya okulda ki rehber hocalarınızdan yardım alabilirsiniz.

Bunların yanında uyku düzeni de çok çok önemli. Çok uyuyan birisi iseniz bunu bu sınav döneminde kısmalı ve her gün aynı şekilde aynı saatte ve erken kalkmalısınız. Neden erken kalkmalıyım diyorsanız araştırmalara göre sabah saatlerin de insanların zihni bilgiye daha çok aç ve geceye göre çalışmalardan daha çok verim almanızı sağlıyor. Bu yüzden bu kritere de dikkat etmelisiniz.